Adli Balistik Uzmanlığı

Üniversite onaylı uzaktan eğitim ile sertifikanızı ve eğitiminizi hemen alabilirsiniz.

4,4
Kredi Kartına 6 Taksit
4.499,00 4.999,00

Onaylı Sertifika

Eğitimi bitirince, e-devlette geçerli ve uluslararası geçerliliği olan sertifikaya sahip olursunuz

Ekstra İçerikler

Eğitim sonunda, eğitmenin sizin için derlediği ekstra içeriklere ve dökümanlara erişirsiniz

Sınırsız Erişim

Eğitimi bitirince, e-devlette geçerli ve uluslararası geçerliliği olan sertifikaya sahip olursunuz

Tanıtım

Balistik biliminin hukuka uygulanması olarak tanımlayabileceğimiz adli balistik, ateşli ve ateşsiz silahların kullanıldığı olaylarda olay yerinden elde edilen balistik bulguların, balistiğin alt bilim dallarının temel kaideleri ve adli balistik biliminin metotları kullanılarak incelendiği, bulguların delil kimliğine kavuşturulduğu bilim dalıdır.

Bu sebeple ateşli ve ateşsiz silahla işlenen vakalarda bilirkişilik yapmak isteyen bir kişi, adli balistiğin konuları olan iç balistik, dış balistik, ara balistik ve hedef balistiği bilgisine vakıf olması gerekir. Yine adli balistikle doğrudan ilgili olan, olay yeri incelemenin temelleri, atışın yeniden yapılandırılması, atış artıklarının incelendiği raporların yorumlanması, atış mesafesi gibi adli bilim konularını da bilmesi zaruret derecesinde gereklidir.

Bu eğitimde yukarıda değinilen konuların tamamı örnek vakalardan alınan görseller kullanılarak etraflıca anlatıldığı gibi örnek vakalar üzerinden de anlatımlar yapılmıştır.

Ülkemizde ateşli silahla işlenen vakaların yaygınlığı, özellikle bu alanda oluşan özel bilirkişilik ihtiyacını öne çıkarmıştır. Bu sebeple avukatlar, adli tıp personeli, polisler, askerler, jandarma personeli, mühendisler temel bilim eğitimini almış ön lisans ve lisans mezunları, farklı uzmanlık alanlarında bilirkişilik yapan herkes bu eğitimi alabilir.

Adli Balistik Uzmanlığına dair detay bilgilere vakıf olacağınız bu eğitim akabinde üniversite onaylı ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olacak ve yüksek kazançlar getiren bilirkişilik kapıları sizlere açılacaktır.

 

 • Devlette ve özel sektörde geçerli olan adli balistik inceleme uzmanlığı sertifika programını tamamlayanlar birkaç farklı alanda önemli fırsatları yakalayabilir.
 • Emniyet ve TSK’da çalışanlar daha nitelikli bölümler olarak görülen Kriminal Laboratuvarlar birimlerinde çalışma imkânı elde edebilir, bilirkişi olarak ek gelir sağlayabilir, ünvan değişikliği imkânı yakalayabilir ya da kendi danışmanlık firmasını kurarak yeni bir iş imkânı yakalayabilirler.
 • Avukatlar: Adli balistik inceleme uzmanlığı eğitimini alarak, meslektaşlarınız arasında bu yönünüzle öne çıkabilirsiniz. Böylece daha fazla gelir elde etme yanında, rekabet içerisinde bulunduğunuz meslektaşlarınızdan bilgi, beceri ve tecrübe anlamında öne geçmiş ve kendinize değer katmış olursunuz. Bu tarz dosya alımlarında öne çıkarak, davalarınızdaki ağırlığınızı artırır, mağduriyetin ispatı, suçsuzluğun ortaya çıkarılması veya suç vasfının değiştirilmesinde daha geniş bir öngörü ortaya koyabilirsiniz.
 • Bilirkişi olma fırsatı; Bilirkişilik Daire Başkanlığının istediği standartları yerine getirerek bilirkişilik yapmaya hak kazanıp adliyeden dosya başına 500-1000 TL arası ücret alabilirsiniz. Ayrıca hukuk bürolarına danışmanlık yapabileceğiniz gibi suça bulaşan veya mağduriyet yaşayanların inceleme taleplerinden dosya başı yüksek gelir elde edebilirsiniz.
 • Mütalaa yazabilirsiniz; Bu eğitim sonunda kendinizi geliştirerek avukatlarla çalışabilir ve müvekkilleri için bilimsel mütalaa yazabilirsiniz. Suça bulaşan veya mağduriyet yaşayan kişilerden alınan adli dosyalarda inceleme ücretlerinin ucu açıktır. Kritik dosyalarda alınan mütalaa ücretleri 80-90 bin liralara kadar çıkmaktadır.
 • Yukarıda saydıklarımız Adli balistik inceleme Uzmanlarının iş imkânlarından sadece bazılarıdır. KOSGEB’in ARGE ve Girişimcilik programlarından da destek alınması mümkündür. PGA Akademi bu hususta sizlere ücretsiz danışmanlık verir.

KAZANIMLAR:

 • Bu eğitimle adli balistik incelemesi yapacak bilgi birikimine sahip olacaksınız. Ayrıca üniversite onaylı, uluslararası geçerliği olan bir sertifikaya sahip olmanız bol kazançlı bilirkişilik dünyasının kapılarını size açacaktır.
 • PGA Akademi, aldığınız bu eğitimin akabinde, ihtiyaç duyduğunuz zaman alan uzmanlarıyla size teknik destek vermeye devam edecektir.

 • Avukatlar
 • Adli Tıp Personeli
 • Polis, Jandarma ve Muvazzaf Askerler
 • Mühendisler
 • Ön lisans ve lisans mezunları

1. Balistiğe Giriş
2. Silahların Tarihsel Gelişimi
3. Ateşli Silahlar
4. İç Balistik
5. Mermi Çekirdekleri(İç Balistik 2)
6. Mermi Çekirdekleri ve Kovandaki İzler
7. Mermi Çekirdekleri ve Kovandaki İzler 2
8. Ara Balistik
9. Dış Balistik
10. Hedef Balistik 1
11. Hedef Balistik 2
12. Hedef Balistik 3
13. Atış Artıkları 1
14. Atış Artıkları 2
15. Atış Artıkları 3
16. Atış Mesefasi
17. Atışın Yeniden Yapılandırılması 1
18. Atışın Yeniden Yapılandırması 2
19. Atışın Yeniden Yapılandırması 3
20. 6136 Sayılı Kanun
21. Bilirkişilik-Rapor
22. Örnek Vaka İncelemesi 1
23. Örnek Vaka İncelemesi 2
24. Adli Balistik Ders Notları


Eğitmen Bilgisi

PGA Akademiye Kaydolun

PGA Akdemi ile kariyerinize birlikte yön verelim.

Hemen Başvur
Kurs Puanı
4,4

PGA Akademiye Kaydolun

PGA Akdemi ile kariyerinize birlikte yön verelim.

Hemen Başvur